You are on page 1of 10

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

razred: 6. broj časa: 1-2.


Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE


Nastavna: tema Uvod u arhitekturu i građevinarstvo
Nastavna jedinica-: Uvod u arhitekturu i građevinarstvo. Vrste građevinskih objekata (visokogradnja,
niskogradnja, hidrogradanja
Tip nastavnog časa: kombinovani

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- upoznavanje učenika s planom i programom nastavnog predmeta tehničko obrazovanje za 6. razred


- upoznavanje učenika sa vrstama građevinskihobjekata i njihove primene
- razvijanje interesa za bavljenje arhitekturom

OBLICI RADA: NASTAVNE METODE: NASTAVNA SREDSTVA


- frontalni - usmeno izlaganje - udžbenik,
- grupni rad - razgovor - pribor za crtanje
- rad u parovima - rad na tekstu - materijal za praktičan rad
- individualni - praktični rad - alati
- - grafički radovi - računar
- - demonstracija -
-
-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:


Istorija

Izvori za pripremanje:
1. Slobodan Popov, Danilo Gačić, TEHNIČKO OBRAZOVANJE za 6 razred
2.
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:


UVODNI DEO (15 min)
Predstavljanje i upoznavanje s učenicima.

GLAVNI DEO ( 70 min)


 Upoznavanje učenika s planom i programom nastavnog predmeta tehnička obrazovanje za 6.
razred.
 Upoznavanje učenika s načinom korišćenja udžbenika, radne sveske i drugih radnih materijala.
Upoznavanje učenika s Pravilnikom o načinu praćenja i ocenjivanja učenika.
 Upoznavanje učenika sa razvojem arhitekture kroz vekove, diskusija.
 Ukazati na značaj razvoja arhitekture:
 Objasniti šta čini građevinsku tehniku, a šta je arhitektura
 Vrste građevinskih objekata (visokogradnja,niskogradnja, hidrogradanja
 Uputiti učenike na pregled slika iz udžbenika - diskusija

ZAVRŠNI DEO ( 5 min )


Najava nastavne teme za sledeći čas.

PLAN TABLE

TEHNIČKO OBRAZOVANJE

Nastavne teme u 6. razredu


7. Laboratorijska vežba
1. Uvod u athitekturu i građevinarstvo 8. Tehnička sredstva u
2. Tehničko crtanje i planovi u građevinarstvu građevinarstvu
3. Tehnika građevinskog materijala 9. Konstruktorsko modelovanje
4. Energetika 10. Tehnička sredstva u
5. Materijali i tehnologije poljoprivredi
6. Kultura stanovanja 11. Informatička tehnologija
12. Moduli

Napomene / zapažanja:
*

Predmetni nastavnik:
Zorica Bašević
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

razred: 6. broj časa: 3-4.


Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE


Nastavna: tema Uvod u arhitekturu i građevinarstvo
Nastavna jedinica-: Tehnike građenja (klasičan i savremen način)
Tip nastavnog časa: kombinovani

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- upoznavanje učenika s tehnikama građenja


- Osposobljavanje učenika da prepoznaju različite načine građenja i shvate tradicionalan način građenja
- razvijanje interesa za bavljenje arhitekturom

OBLICI RADA: NASTAVNE METODE: NASTAVNA SREDSTVA


- frontalni - usmeno izlaganje - udžbenik,
- grupni rad - razgovor - pribor za crtanje
- rad u parovima - rad na tekstu - materijal za praktičan rad
- individualni - praktični rad - alati
- - grafički radovi - računar
- - demonstracija -
-
-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

Likovna kultura

Izvori za pripremanje:
1. Slobodan Popov, Danilo Gačić, TEHNIČKO OBRAZOVANJE za 6 razred
2.
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:


UVODNI DEO (5 min)
Kroz kraći razgovor s učenicima predstaviti da ostaci građevina govore kako je čovek živeo i šta je umeo u
određenom periodu .

GLAVNI DEO ( 80 min)


 Navesti tehnike građenja
 Svaki objekat se pravi prema projektu
 Građenje modernizovano i usavršeno
 Tradicioonalan način građenja (masivni), objasniti.
 Diskutovati kojih zanimanja su ljudi na građevini
 Koji se alati koriste i koje mere zaštite su neophodne
 Savremeni način gradnje šta podrazumeva? (podrazumeva plansko, brzo i jeftino građenje velikih
zgrada)- Skeletni sistem i montažni način gradnje
 Delovi građevine za stanovanje
 Radi boljeg razumevanja uputiti učenika da nacrtaju sliku 19. iz udžbenika- Tradicionalni
masivni način gradnje

ZAVRŠNI DEO ( 5 min )


Najava nastavne teme za sledeći čas.

PLAN TABLE

TEHNIKE GRAĐENJA
 Tradicioonalan način građenja (masivni)
 Savremeni način gradnje
 Delovi građevine za stanovanje:
1. Temelj,
2. podrum, stambeni deo ,
3. tavanski prostor sa krovom

Napomene / zapažanja:
*

Predmetni nastavnik:
Zorica Bašević
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

razred: 6. broj časa: 5-6-.


Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE


Nastavna: tema Tehničko crtanje i planovi u građevinarstvu
Nastavna jedinica-: Tehničko crtanje i planovi u arhitekturi i građevinarstvu. Simboli i oznake
građevinskih elemenata. Kotiranje
Tip nastavnog časa: kombinovani

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- upoznavanje učenika sa načinima prostornog prikazivanja u građevinarstvu, karakteristikama pisma,


načinom kotiranja crteža, razmeri i izgledu simbola osnovnih elemenata i njhova primena u građevinarstvu
- Osposobljavanje učenika da prepoznaju i čitaju različite crteže i osnovne simbole u arh.i građ.
- razvijanje stvaralačke ličnosti

OBLICI RADA: NASTAVNE METODE: NASTAVNA SREDSTVA


- frontalni - usmeno izlaganje - udžbenik,
- grupni rad - razgovor - pribor za crtanje
- rad u parovima - rad na tekstu - materijal za praktičan rad
- individualni - praktični rad - alati
- - grafički radovi - računar
- - demonstracija -
-
-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

matematika

Izvori za pripremanje:
1. Slobodan Popov, Danilo Gačić, TEHNIČKO OBRAZOVANJE za 6 razred
2.
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:


UVODNI DEO (5 min)
Kroz kraći razgovor s učenicima ponoviti predhodno obrađeno gradivo. .

GLAVNI DEO ( 80 min)


Posle isticanja cilja časa i ispisivanja naslova na tabli objasniti sledeće:
U različitim vrstama projekata prikazuju se građevine ili predmeti različitih veličina.Budući da njihova stvarna
veličina uglavnom prevelika za prikazivanje na ograničenom formatu papira, građevne ili predmeti crtaju se u
određenoj razmeri. Smanjiti građevinu na crtežu u nekoj razmeri znači šta?
(smanjiti sve njene dimenzije onoliko puta koliko navedeno razmera iznosi). 1:100, 1:200 itd
- Od razmere zavisi veličina linija na crtežu, a ne veličina građevine ili predmeta u prirodi.
- Razmera predstavlja odnos veličina na crtežu prema istim tim veličinama u prirodi
- Bez obzira u kojoj razmeri se crtež crta u njega se uvek unose stvarne veličine.
- Sve mere koje se unose u građevinskim nacrtima daju se u centimetrima.
- Vrste tehničkih crteža u građevinarstvu: najčešće u perspektivi i ortogonalnoj projekciji
- Uputiti učenike da nacrtaju sliku 32. udžbenika
Objasniti način kotiranja u arhitekturi ( Kotne linije moraju biti paralelne, a pomoćne kotne linije okomito na deo koji
se kotira. Kotne linije i pomoćne kotne linije su tanke pune neprekinute linije.Kotni brojevi upisuju se u sredini iznad
kotne linije.
Ograničenja kotnih linija, odnosno presek kotne linije sa pomo ćnom kotnom linijom može se crtati na slede ća tri
načina:
Kotne linije po pravilu se postavljaju sa svih strana crteža. Kod višestrukog kotiranja uz nacrt bližim se kotnim
linijama kotiraju manji delovi, a krajnjim kotnim linijama celokupna veličina objekta. Međusobna udaljenost kotnih
linija i njihova udaljenost od crteža zavise od razmere crteža i formatu papira. Unutrašnje kotne linije crtaju se tako da
povežu što više elemenata i da idu kroz celu građevinu.
- Predstaviti u knjizi simbole(pojednostavljene crteže) koji se koriste za lakše crtanje detalja gra đevine slika35.
Primer kotiranja slika36.

ZAVRŠNI DEO ( 5 min )


Najava nastavne teme za sledeći čas.

PLAN TABLE

Tehničko crtanje i planovi u arhitekturi i građevinarstvu


- Vrste tehničkih crteža u građevinarstvu: najčešće u perspektivi i ortogonalnoj projekciji
- Razmera predstavlja odnos veličina na crtežu prema istim tim veličinama u prirodi
- Aksonometrija, izometrija, perspektivni prikaz kao i maketa olakšavaju vizualizaciju
trodimenzionalnog objekta odnosno buduće građevine.
- Perspektivni prikazi daju najverniju, gotovo fotografsku, sliku nekog objekta ili
predmeta. Kod perspektivnih se crteža paralene crte, koje se udaljavaju od posmatračevog oka,crtaju tako da se sastaju
ili spajaju u tački na liniji horizonta
- Simboli- pojednostavljeni crteži
- Kotna linija – završava se kosom crtom

Napomene / zapažanja:
*

Predmetni nastavnik:
Zorica Bašević
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

razred: 6. broj časa: 7-8-.


Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE


Nastavna: tema Tehničko crtanje i planovi u građevinarstvu
Nastavna jedinica-: Tehnički crteži i dokumentacija za izradu građevinskih objekata; čitanje i korišćenje
tehničkih crteža i projekata u građevinarstvu
Tip nastavnog časa: kombinovani

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- upoznavanje učenika sa izgledom planova i osnovnih karakteristika tehničkih crteža


- sticanje znanja o osnovnim građevinskim planovima i projektima i potrebama za primenom osnovne
građevinske dokumentacije
- osposobljavanje učenika za izradu jednostavnih građevinskih crteža( situacija, enterijer, preseci) uz
primenu simbola, razvijanje stvaralačke ličnosti

OBLICI RADA: NASTAVNE METODE: NASTAVNA SREDSTVA


- frontalni - usmeno izlaganje - udžbenik,
- grupni rad - razgovor - pribor za crtanje
- rad u parovima - rad na tekstu - materijal za praktičan rad
- individualni - praktični rad - alati
- - grafički radovi - računar
- - demonstracija -
-
-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

matematika

Izvori za pripremanje:
1. Slobodan Popov, Danilo Gačić, TEHNIČKO OBRAZOVANJE za 6 razred
2.
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:


UVODNI DEO (5 min)
Kroz kraći razgovor s učenicima podsetiti se šta je rađeno na predhodnom času i uvođenje u novu
nastavnu jedinicu.

GLAVNI DEO ( 80 min)


Primenom različitih razmera u geografskim kartama moguće je prikazati različite celine (karte
kontinenata, država, regija i sl.).
U dokumentima prostornog uređenja određuje se organizacija, korištenje i namena prostora.
Dokumenti prostornog uređenja su:
1. Strategija i Program prostornog uređenja Države
2. Prostorni planovi:
- Prostorni plan Grada MJ 1:100 000 (MJ 1:25 000)
- Prostorni plan područja posebnih obiležja MJ 1:100 000 ili 1:25 000(nacionalni parkovi, parkovi prirode)
- Prostorni plan uređenja opštine grada MJ 1:25 000
- Generalni urbanistički plan MJ 1:10 000 ili 1:5000
- Urbanistički plan uređenja MJ 1:5000 ili 1:2000
- Detaljni plan uređenja MJ 1:1000 ili 1:500
- Vežba -Slika 32. porodična kuća nacrtana u perspektivi i ortpgonalnoj projekciji

ZAVRŠNI DEO ( 5 min )


Najava nastavne teme za sledeći čas.

PLAN TABLE

Tehničko crtanje i planovi u arhitekturi i građevinarstvu


Proces definisanja neke građevine započinje arhitektovom idejnom skicom pa sve do Detaljnog nacrta.
Vrste nacrta i projekata:
1. Situacijski nacrt mj 1:500 ili 1:1000
2. Idejni projekt (idejno rješenje i idejni projekt) mj 1:200 ili 1:500
3. Glavni projekt mj 1:100
4. Instalacijski projekt mj 1:100
5. Izvođački projekt (palirski) mj 1:50 itd

Napomene / zapažanja:
*

Predmetni nastavnik:
Boško Simeunović
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

razred: 6. broj časa: 9-10.


Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE


Nastavna: tema Tehničko crtanje i planovi u građevinarstvu
Nastavna jedinica-: Izrada jednostavnih crteža
Tip nastavnog časa: vežbe (utvrđivanje stečenih i primena novih znanja)

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- Osposobljavanje učenika za čitanje i korišćenje tehničkih crteža i za izradu primenljivih jednostavnijih


tehničkih crteža u građevinarstvu
- sticanje urednosti i preciznosti u radu
- Uvežbavanje primene pribora za crtanje i crtanje u razmeri

OBLICI RADA: NASTAVNE METODE: NASTAVNA SREDSTVA


- frontalni - usmeno izlaganje - udžbenik,
- grupni rad - razgovor - pribor za crtanje
- rad u parovima - praktični rad - materijal za praktičan rad
- individualni - grafički radovi - alati
- - demonstracija - računar
- - -
-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

matematika

Izvori za pripremanje:
1. Slobodan Popov, Danilo Gačić, TEHNIČKO OBRAZOVANJE za 6 razred
2.
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI
Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:


UVODNI DEO (5 min)
Kroz kraći razgovor s učenicima podsetiti se vrsta i nameni crteža koje su upoznali na prethodnim
časovima, pokazati crtež koji treba da nacrtaju

GLAVNI DEO ( 75 min)


- Posle isticanja cilja časa pokazati, na primer, crtež situacionog plana, objasniti njegovu namenu i
značaj primene kao i način njegove izrade, razmere1:1500 i sl.
- Nakon objašnjenja zadati učenicima radnu vežbu, prema crtežu ili maketi.
- Pratiti rad učenika, naročito upotrebu pribora i određivanje dužine linija nacrtežu, koje su znatno
veće od onih u prirodi koje treba da predtsavljaju. Ako veći broj učenika pravi iste greške, prekinuti
rad učenika i dati im dodatna objašnjenja. Učenicima koji se slabije snalaze u izradi crteža pružiti
odgovarajuću pomoć, a za učenike koji ne mogu da prate predviđeni tempo dati jednostavniji
zadatak.

ZAVRŠNI DEO ( 10 min )


Zajednički pregled crteža (učenici i nastavnik) davanje globalne ocene o radu svih učenika zajedno
razgovor o izradi crteža i mogućnosti njegove primene. Pohvaliti najaktivnije , dogovoriti se za sledeći čas.

PLAN TABLE

Izrada (jednostavnih crteža) po izboru

- Po potrebi, dodatna objašnjenja

Napomene / zapažanja:
*

Predmetni nastavnik:
Zorica Bašević

You might also like